Home

Szukaj

Poleć nas

LogowanieCentrum "Porozumienie bez przemocy" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 06 Kwiecień 2009 00:00

Centrum "Porozumienie bez przemocy" jest stroną internetową reprezentującą organizacje i osoby zajmujące się tą metodą w Polsce, m.in. Fundację "Porozumienie bez przemocy". 

 

Zmieniony: Wtorek, 20 Grudzień 2011 03:20
 
Czym jest przemoc? Czy mamy coś z nią wspólnego? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 10 Sierpień 2008 23:16
Często spotykamy się z komentarzem: "To nie jest dla mnie. Nie stosuję przemocy". Niestety polski zwrot "bez przemocy" nie oddaje w pełni sensu angielskiego słowa "nonviolent", które jest zapożyczone od Mahatmy Gandhiego, a w szczególności od jego ruchu biernego oporu "ahimsa" - niestosowanie przemocy.

W naszym rozumieniu przemoc nie ogranicza się jedynie do agresji fizycznej. Dotyczy ona także każdego użycia siły wobec innych ludzi bądź próby zmuszania ludzi do robienia czegoś. Dotyczy to m.in. motywowania innych groźbami, lękiem przed karą, inspirowanie perspektywą otrzymania nagrody czy jakimkolwiek wywoływaniem poczucia winy, wstydu, obowiązku lub zobowiązania. W tak szerokim ujęciu przez przemoc rozumiemy zarówno werbalne jak i fizyczne użycie siły w celu przymuszenia do czegoś. Według nas może to być język ocen, który pozbawia innych człowieczeństwa i utrudnia nam kontakt z naszymi rozmówcami. Celem Porozumienia bez Przemocy jest uświadomienie sobie uczuć i potrzeb zarówno naszych jak i innych ludzi i dążenie do ich uszanowania i zaspokojenia w równym stopniu.

Zmieniony: Wtorek, 20 Grudzień 2011 03:26
 
Czym jest Porozumienie bez przemocy? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 11 Sierpień 2008 22:13

Porozumienie bez przemocy (PBP) (ang. Nonviolent Communication - NVC) jest nazywane także językiem serca lub komunikowaniem się ze współczuciem. Jego celem jest inspirowanie innych do okazywania współczucia i zwracania się do innych ze współczuciem. PBP pokazuje nam jak zmienić sposób wyrażania się i słuchania innych poprzez skupianie uwagi na obserwacjach, uczuciach, potrzebach i prośbach.

Zmieniony: Wtorek, 20 Grudzień 2011 03:23
Więcej…
 
baner PDF Drukuj Email
Wpisany przez Waldemar Piasecki   
Środa, 09 Maj 2012 06:13
Strony umieszczone na serwerze MOST
 
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Centrum Porozumienie bez przemocy, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting